Przejdź do głównej zawartości

Czym jest drewno

Budząca się do życia na wiosnę przyroda sama naprowadziła nas na temat kolejnego wpisu. Przed nami trudne zadanie, gdyż spróbujemy sięgnąć aż do korzeni i odpowiedzieć na pytanie: ,,czym jest drewno?". Aby zrozumieć naturę drewna, warto poznać jego budowę. 


Jak rośnie drzewo?



Nasiona mogą długo pozostawać  w stanie ,,życia utajonego", wyczekując aż nastaną okoliczności sprzyjające kiełkowaniu. Procesy życiowe są uśpione do czasu, kiedy nasiono znajdzie się w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności.


Zanim rozpocznie się kiełkowanie nasionko pobiera wodę z otoczenia. Na początku przez łupinę zaczyna wydostawać się korzeń. Roślina stabilizuje się w glebie. Następnie na powierzchnię ziemi przedziera się pęd, który wkrótce wypuści liście. Od tego momentu roślina będzie zdolna do przeprowadzania fotosyntezy. Ulistniony pęd rośnie prosto ku górze, oraz stopniowo przyrasta jego średnica.


Pień drzewa zbudowany jest warstwowo. W samym centrum znajduje się rdzeń (1), złożony z obumarłych komórek (twardziel). Otacza go warstwa bieli (2), której zadaniem jest przewodzenie z korzeni wody zawierającej sole mineralne i rozprowadzanie jej po całym drzewie. Kolejna warstwa, czyli miazga (3, tzw. kambium) jest odpowiedzialna za tworzenie nowych komórek drewna. Łyko (4) przewodzi i  rozprowadza substancje odżywcze wyprodukowane w liściach. Wreszcie kora (5), zbudowana z obumarłych komórek, spełnia rolę ochronną. Drewno jest zatem złożonym systemem, w którym odbywa się nieustanny transport. 

Dlaczego drewno ma słoje?


Za przyrost średnicy pnia odpowiedzialna jest warstwa kambium (miazga). Każdego roku, aż do momentu swojej śmierci, po zimowym okresie spoczynkowym, drzewo zaczyna produkcję nowych komórek. Wiosną, na początku wegetacji, kiedy wilgotność jest wysoka, powstaje tzw. drewno wczesne o jasnej barwie. Nowe komórki są dużych rozmiarów i mają cienkie ścianki. 

Z czasem, kiedy pogoda na przestrzeni lata i jesieni ulega zmianie, powstające komórki stają się coraz mniejsze a ich ścianki- coraz grubsze. Późne drewno charakteryzuje się ciemnym zabarwieniem. Okres formowania się pierścienia kończy się zimą. Następuje kolejny okres spoczynku, po którym cykl rozpoczyna się na nowo. Dzielące się komórki tworzą nowy pierścień- na zewnątrz poprzedniego. 

Podczas całego życia drzewa powstaje widoczna w przekroju poprzecznym sekwencja następujących po sobie szerszych i węższych słojów, będących zapisem jego warunków życia i wzrostu. Różnice w zabarwieniu słojów rocznych są bardziej widoczne u drzew iglastych. W przypadku niektórych drzew liściastych (buk, grab, lipa, brzoza) słoje są mało wyraźne. 



Na schemacie przedstawione są rodzaje przekrojów poprowadzonych przez pień drzewa- w każdym z przekrojów widoczny jest inny rysunek.
http://www.ogrod.uw.edu.pl/cites/drzewa/kroki.htm

Co z tego wynika?


Drewno jest pod względem budowy niejednorodne. Każda z jego części składa się z komórek o innych właściwościach. Jest higroskopijne, posiada zdolność do pęcznienia i kurczenia się pod wpływem zmian wilgotności powietrza. Z powodu swojej złożonej budowy kurczy się nierównomiernie, co może powodować ,,pracę” i paczenie się drewnianych desek. Dlatego niewskazane jest jego przechowywanie w warunkach zmiennej wilgotności.

http://terazmedia.nazwa.pl/pparkiet/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=13

Kolejną właściwością drewna, będącą wynikiem jego budowy, jest wielobarwność. Zadziwiające jest także to, że drewno tego samego gatunku drzewa może przybierać różne barwy. Dlatego rozpoznanie z drewna jakiego drzewa wykonano dany mebel może być kłopotliwe dla niewprawionego obserwatora.

http://www.ogrod.uw.edu.pl/cites/drzewa/kroki2.htm

Najprostsze rozróżnienie, którego można dokonać przy pomocy szkła powiększającego, to podział na drewno drzew iglastych i liściastych. W przekroju poprzecznym w drewnie drzew liściastych widoczne są duże otwarte pory (naczynia).

Pracując z drewnem warto respektować jego budowę i kierunek usłojenia. Wielką zaletą mebli wykonanych z prawdziwego drewna jest właśnie widoczne usłojenie. Dodatkowo, każdy fragment drewna posiada unikalne wady, anomalie i uszkodzenia, które dodają mu niepowtarzalnego charakteru. 

Gorąco zachęcamy do tego aby, jeżeli nie jest to historycznie uzasadnione lub z praktycznych względów konieczne, unikać technik wykończenia, które je zakryją, czyli np.: malowania, oklejania itd. 


Niestety, także stosowanie mechanicznej szlifierki (np.: przy niedostosowaniu gramatury papieru do rodzaju drewna i jego twardości) może spowodować powstanie uszkodzeń powierzchni drewna i odbierać nam możliwość cieszenia się pięknem jego naturalnej struktury.


Drewno jest naturalną tkanką i zostało pozyskane z żywego organizmu, który wzrastał dziesiątki, lub setki lat. Szanujmy je wybierając naturalne i bezpieczne materiały do jego renowacji. 


Jutro obchodzimy w Polsce Dzień Leśnika i Drzewiarza. Życzymy wszystkiego najlepszego!

Komentarze

  1. Dziękuję w imieniu nadleśnictwa Grodziec ! To wspaniałe,że pamiętacie o Leśnikach. A jeszcze zadziwia mnie to, że tak pięknie opisaliście temat. Wasz Leśnik













    OdpowiedzUsuń
  2. Hej! obejrzałem cały film od ziarenka do drewienka! Aleee cudo ! Pozdrawiam!
    Obrońca lasu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam stronę -Moje drzewa -Aśka

      Usuń
    2. Zgadzam się , natura jest cudowna, A tak mało o niej wiemy.

      Usuń
  3. Masz moje wsparcie ! Pozdro Ekofan

    OdpowiedzUsuń
  4. Zajebisty pomysł z ochrona drzew.

    OdpowiedzUsuń
  5. Podziwiam! Gratuluję pomysłów! Koneserka

    OdpowiedzUsuń
  6. Ważne uwagi, nie wycinajmy starych drzew, nie wyrzucajmy starych mebli !
    Można wszystko naprawić i cieszyć się ich pięknem. Zamknijmy fabryki mebli. Stare meble mają urok, nie wszyscy lubią nowoczesność.
    Bractwo miłośników starych klamotów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale bractwo się rozkręciło !!!!!! A propos co to za bractwo?????

      Usuń
    2. Bractwo kochające starocie, wykorzystujemy wszystko co nam wpadnie w ręce. Taki domowy recykling. Podglądamy dziewczyny z Masz Pan Drewno, próbujemy swoich sił. Chcesz się do nas przyłączyć? Napisz. BMSK

      Usuń
  7. MIESZKAM W LEŚNICZOWCE. JESTEM SAM. POZDRAWIAM ADAŚ

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nie ten portal kolego......

      Usuń
    2. W LESNICZÓWCE TEŻ MAM STARE DREWNIANE ANTYKI.
      ADAŚ.....
      CZEKAM NA PROPOZYCJE......???????

      Usuń
    3. Adasiu! Myślisz o renowacji ? A może o odnowie biologicznej ?
      Ciekawa

      Usuń
    4. ZWRÓĆ SIĘ DO KORNIKÓW !

      Usuń
    5. Korniki same weszły bez zaproszenia! Dlatego interesuję się ta stroną! RRATUNKUUUUUU !

      Usuń
    6. Czekaj cierpliwie , może coś się da dla ciebie zrobić!

      Usuń
  8. Masz Pan drewno poważnie traktuje swą pracę.
    Czekam na nowe przemyślenia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widziałem was na faceboku .Rzeczywiście jest co oglądać , szczególnie rozbrajanie tapicerki! Ale efekt końcowy jest tego wart! Koneserka

      Usuń
    2. Właśnie dzisiaj pojawiły na face boku nowe -stare bardzo, bardzo zniszczone krzesła. Ciekawa jestem co z będzie po odnowie? Pokażcie proszę efekt! Z góry dziękuję. Zuza

      Usuń
  9. Polecam Muzeum Drewna i Lasu w Rogowie niedaleko Łodzi, jest największa kolekcja szyszek oraz dział fitopatologii drewna. Warto to zobaczyć ! Zuza

    OdpowiedzUsuń
  10. Potwierdzam byłam tam latem ! dzieciaki były zachwycone. Mama

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak to jest świetna lekcja przyrody, również polecam! Anna

      Usuń
  11. To wielkie ścięte drzewo to sekwoja ?

    OdpowiedzUsuń
  12. Zastanawiam się jaki będzie następny temat? Może coś o targach staroci, jak rozpoznawać naprawdę godne uwagi egzemplarze?
    Koneserka z przyjaciółmi

    OdpowiedzUsuń
  13. Tak to prawdopodobnie sekwoja lub eukaliptus królewski , najwyższe drzewa świata. Nasze najwyższe drzewa to świerki.
    Leśnik

    OdpowiedzUsuń
  14. Droga koneserko ! Masz rację taki temat byłby bardzo interesujący. Mam nadzieję, że Masz Pan Drewno cos wymyśli .
    Zuza

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy ktoś wie co to jest polski heban?
    Rysiek

    OdpowiedzUsuń
  16. Drogi Ryśku! Je wiem tylko tyle co z Internetu ! Weź chłopie wpisz w gogle Czarny dąb i już trochę zaspokoisz swą ciekawość. A Jeśli chodzi o szczegóły to może ktoś nam to opisze?
    Koneserka

    OdpowiedzUsuń
  17. Rychu! Rychu! Bez takich numerów chopie!

    OdpowiedzUsuń
  18. Drogi Ryszardzie! Milczysz? Czyżbyś zdradził nasza stronę? Nie zrażaj się! Śmiało pytaj dalej. Pomożemy CI. BMSK

    OdpowiedzUsuń
  19. Kochani, choć wyczuwam w waszym tekście nutę ironii jednak spieszę z odpowiedzią. Jak na razie moja ciekawość jest zaspokojona. Proponuję dyskusję w następnym poście. Obecnie uważam temat za wyczerpany. Wasz sympatyczny Rychu

    OdpowiedzUsuń
  20. Czym nas teraz zaskoczy Masz Pan Drewno?

    OdpowiedzUsuń
  21. Proszę o Wasz komentarz do modnej w ostatnich czasach tzw. renowacji obiektów sakralnych, wymiana starych posadzek, wyrzucanie starych zabytkowych ławek , drewnianych elementów chrzcielnic, ołtarzy, chórów . Osobiście jestem tym przerażona! Jest to niszczenie zabytków w imię pseudo renowacji! Może zróbmy cos z tym !
    Wielkopolanka

    OdpowiedzUsuń
  22. Tak, zgadzam się to może być dobry temat! Zuza

    OdpowiedzUsuń
  23. W drewnie to dopiero można się wykazać, bardzo wdzięczny materiał :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz