Przejdź do głównej zawartości

Fotel ,,366" czyli Chierowski cały rok

W łapy MPD wpadły aż cztery oryginalne egzemplarze kultowego fotela ,,366” Józefa Mariana Chierowskiego. Fotele na razie czekają na renowację, a my uznałyśmy, iż nadszedł czas na kolejny wpis z serii klasycy polskiego designu.

 

Na zdjęciu ciężka praca- dobieramy się do wnętrzności fotela ,,366". Musimy przyznać, że zafascynowała nas pianka tapicerki, która zmieniła się w coś co bardzo przypomina biszkopty.



Ręczne czyszczenie fotela także nie było łatwe. Pożółkły lakier tworzył na powierzchni grubą i trudną do usunięcia warstwę.

Józef Marian Chierowski (ur. w 1927r.) w 1952 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu (ob. ASP). W latach 70 objął kierownictwo Katedry Wzornictwa tej samej uczelni.

 

Józef Marian Chierowski przy pracy

Fotel ,,366” zaprojektowany został w 1962 roku przez Chierowskiego w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach.

Był to najpopularniejszy fotel w czasach istnienia PRL. Produkowany do połowy lat 80 rozszedł się w niebagatelnej ilości miliona egzemplarzy. Mebel wykonywany był z wysokiej klasy drewna dębowego lub bukowego. Jak większość spośród produkowanych w tamtym czasie mebli jest pozbawiony zdobień, wygodny, lekki nieduży i funkcjonalny. Charakteryzuje się prostymi liniami i trapezowatym w kształcie, tapicerowanym siedziskiem.

Poza meblami artysta tworzył projekty wnętrz, między innymi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i w Kaliszu. Był też autorem projektów pianin dla Wytwórni Instrumentów Muzycznych w Kaliszu i Legnicy. Zmarł w 2007 roku.

Fotel ,,366” dostał drugie życie dzięki dwójce młodych projektantów: Agacie Górce i Maciejowi Cyprykowi,  twórcom marki 366 Concept Design & Lifestyle, którzy wznowili jego produkcję. Oryginalny fotel z PRL poznamy po widocznych z boku śrubach. Projektanci z 366 Concept wykonali fotel według pierwotnego projektu Chierowskiego. Chciał on ukryć śruby, lecz w tamtym czasie nie było to technicznie możliwe, dlatego zdecydował się je  wyeksponować.




Fotel Chierowskiego odpowiada współczesnym gustom dzięki swojej prostocie i uniwersalności, dlatego wraca triumfalnie na salony. Jest on na tyle prosty, że prezentuje się pięknie zarówno w klasycznym wydaniu jak i jest w stanie unieść z godnością wiele niestandardowych pomysłów. Obecnie możemy eksperymentować z wzorami, fakturami i kolorami. W sieci znajdziemy zdjęcia najróżniejszych rozwiązań. Zachęcamy kreatywnych czytelników do obmyślenia własnego projektu.

P.S. A tak prezentuje się nasz pierwszy fotel 366, wyczyszczony, wykończony bezbarwnym, matowym lakierem i otapicerowany na nowo. 



Komentarze