Przejdź do głównej zawartości

Piękno na co dzień i dla wszystkich

 
Przedstawiamy dziś niezwykłe trio:


 
Oto  krzesła projektu Marii Chomentowskiej, jednej z ikon polskiego designu. Prototyp naszych krzesełek powstał aż 56 lat temu. Dwa egzemplarze posiada także Muzeum Narodowe w Warszawie i zaprezentowało je ostatnio na wystawie ,,We want to be modern”.
Chomentowska, absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP, w latach 1951-1977 była pracownikiem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
IWP był jedną z pierwszych w powojennej Europie placówek promujących wzornictwo pod hasłem: ,,piękno na co dzień, dla wszystkich”. Powstał w 1950 roku, czyli wcześniej niż słynny paryski Instytut Estetyki Przemysłowej! Zgodnie z hasłem Instytutu, artystka tworzyła projekty mebli, lekkich, doskonałych w proporcjach i wygodnych, z których wiele trafiło do produkcji przemysłowej i następnie do polskich domów oraz przestrzeni publicznej. 

Czy wiecie, że zawdzięczamy jej wygląd wnętrz tramwajów, które jeździły po polskich miastach przez ponad 30 lat?




Siedziska i oparcia krzeseł są wykonane ze sklejki, jednak jest to dobrej jakości, gięta na gorąco sklejka, daleka od kojarzącej się nam z tym materiałem tandety. Krzesła są małe, zgrabne, genialnie proste i dostosowane do niewielkich rozmiarów mieszkań epoki. 




 
Pragniemy uszanować zamysł pierwotny projektantki, dlatego powstrzymujemy się od ingerencji. Krzesła zachowają swoją naturalną kolorystykę. Po usunięciu starej powłoki i ręcznym oszlifowaniu otrzymają tylko subtelną powłokę z transparentnego, satynowego wosku.

Na zdjęciu Maria Chomentowska w pracowni, 1962 r.






Taki zestaw można było zakupić na ul. Przeskok w Warszawie w 1963 r. 
www.polskieradio.pl

Komentarze

  1. Często korzystamy ze sprzętów nie zastanawiając się nad ich pięknem i historią. Wiele przepięknych mebli stoi zapomnianych na strychach czy w piwnicy. Zniszczone,wydają się nam niepotrzebne,czy brzydkie. Jak widać "Masz pan drewno" przywraca im dawny blask! Brawo !

    OdpowiedzUsuń
  2. Okazuje się, że /Masz Pan Drewno/ ma nie tylko talent artystyczny, ale i dużą wiedzę na temat tego co robi !
    Gratuluję!
    Wasza Koneserka

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz